Ranking abonamentów telekomunikacyjnych dla firm – jak ocenialiśmy?

Ranking abonamentów dla firm sierpień 2023

Żadna firma nie może pozwolić sobie na funkcjonowanie bez usług telefonii komórkowej. Biznes wymusza na nas bycie w zasięgu – także dosłownie. Podstawą są usługi, które dają możliwość rozmowy głosowej, wysyłania wiadomości tekstowych i korzystania z Internetu. W czasach, kiedy świat staje się globalną wioską, a firmy coraz częściej działają także poza granicami ojczystego kraju, ważna jest również dostępność usług za granicą. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ofert operatorów z grupy tzw. „wielkiej czwórki” i operatorów wirtualnych. Jeśli szukasz abonamentu dla swojej firmy, koniecznie sprawdź nasze porównanie.

Jak powstał ranking usług telekomunikacyjnych dla firm?

Ranking stworzyliśmy na podstawie ofert dostępnych na stronach www operatorów oraz konsultantów, z którymi łączyliśmy się przez infolinie. Pod ocenę wzięliśmy atrakcyjność oferty rozumianej poprzez warunki finansowe, zakres usług i ich dostępność w całej EU. Punkty przyznawaliśmy także za możliwość dobrania do oferty urządzeń (przede wszystkim telefonów komórkowych) i wypowiedzenia umowy bez względu na to jak długo ona trwa (umowa na czas nieokreślony).

Wyróżniliśmy 11 kategorii:

W każdej kategorii można było uzyskać minimalnie 0, a maksymalnie 10 punktów.

Maksymalnie w rankingu można było zdobyć 110 punktów, zwycięska oferta otrzymała ich 100. Wszystkie oferty, które uzyskały 76 i więcej punktów uznajemy za korzystne i warte uwagi.

Oferty analizowane w ramach rankingu usług telekomunikacyjnych dla firm

W ramach rankingu analizowaliśmy oferty tzw. „wielkiej czwórki” (Orange, Play, Plus, T-Mobile wszystkie oferty polecane przez konsultantów. Warunkiem pojawienia się w rankingu było posiadanie ofert, które oferują usługi głosowe (rozmowy telefoniczne na telefony stacjonarne i komórkowe), SMS-y i MMS-y oraz pakiety Internetu.

Odpowiadając na potrzeby biznesu

Biznes nie znosi ograniczeń. Prowadząc firmę musimy mieć pewność, że oferta na usługi telekomunikacyjne, z której skorzystamy, pozwoli nam swobodne korzystanie z usług bez względu na okoliczności. Za niezawodne rozwiązania uznaliśmy takie, które nie mają ograniczeń zarówno jeśli chodzi o rozmowy telefoniczne, jak i o możliwość korzystania z Internetu.

Play z Ofertą XL zwycięzcą rankingu

Zwycięzcą rankingu został Play z ofertę biznesową XL. Nazwa oferty doskonale odpowiada temu, co oferuje pakiet. Oprócz nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów mamy tu również nielimitowany pakiet Internetu do wykorzystania w kraju. Co istotne jest to jedyny operator, który gwarantuje takie rozwiązanie. Nie znajdziemy na rynku innej oferty, która pozwoliłaby korzystać z Internetu bez ograniczeń. Znaczenie będzie to miało przede wszystkim dla przedsiębiorców, których praca wymaga ciągłego obcowania z multimediami.

Do oferty można dokupić telefon, za wybrane modele zapłacimy symboliczną złotówkę. Za najpopularniejszy model biznesowy iPhona 14 Pro z 256 GB pamięci zapłacimy 4476,00 zł. Jest to najniższa kwota wśród operatorów na rynku. Ofertę zdecydowanie wyróżnia możliwość pracy na plikach lepszej jakości.

Minusy? To jedna z najdroższych abonamentów na rynku, co nie zmienia faktu, że wart jest swojej ceny. 

Podsumowanie: bardzo dobra kompleksowa oferta, nielimitowany pakiet Internetu w kraju, duży pakiet Internetu w EU, sumarycznie wysoki koszt, ale bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Na podium oferty dla firm Play i Orange

W zestawieniu zdecydowanie najlepiej wypadły oferty dwóch operatorów z „wielkiej czwórki”. Tuż za ofertą Play uplasował się „Plan Firmowy XL” od Orange. Najlepsza oferta Orange uzyskała 99 punktów, tracąc zaledwie 1 punkt do zwycięzcy. Różnice między ofertami są symboliczne, Orange wygrał nieco niższą wysokością abonamentu i większym pakietem Internetu w EU. Play i Orange w zestawieniu idą łeb w łeb i są naprawdę dobre. W Play oprócz nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów mamy nieograniczony pakiet Internetu. Co istotne jest to jedyny operator, który gwarantuje takie rozwiązanie. Pakiet Orange z pewnością będzie wystarczający, ale to Play zapewni lepszą pracę na wysokiej jakości plikach. W tym kontekście oferta zdecydowanie się wyróżnia. Dodatkowo Play oferuje gratis w postaci dodatkowego pakietu Internetu do biura. Jeśli marzysz o iPhone 14 Pro, to właśnie Play gwarantuje najniższą cenę urządzenia spośród wszystkich operatorów sieci mobilnych.

Ostatnie miejsce na podium otrzymuje oferta „L” od Play. Oferta różni się od wymienionych wyżej przede wszystkim pakietami Internetu, mamy tutaj już tylko 300 GB do wykorzystania w kraju i dużo mniejszym pakietem Internetu w EU. Internetu jest mniej, ale miesięczny abonament też  niższy.

Podkreślić należy, że różnice między ofertami opierają się na głównie na wielkości pakietów Internetu w kraju i za granicą. Ich atrakcyjność należy więc rozpatrywać biorąc pod uwagę fakt jak dużo korzystamy z mobilnego transferu danych, a ile z sieci WI-FI. Drugą rzeczą, która różnicuje oferty jest czas ich trwania – Orange proponuje więcej ofert, w ramach których możemy zawrzeć umowy na czas nieokreślony.

Podsumowanie: bardzo dobre kompleksowe oferty, różnią się między sobą wielkością pakietów internetowych, ceną i czasem trwania umowy.

Play i Orange przed Plusem i T-Mobile

Ranking zdecydowanie wygrywają Play i Orange, które obstawiły całą pierwszą dziesiątkę zestawienia. Wygrywają kompleksowymi ofertami, dzięki którym możemy mieć zarówno nieograniczone rozmowy w kraju i za granicą zróżnicowane pakiety Internetu jak i możliwość dokupienia telefonów u operatora, w tym iPhone14 Pro w rozsądnej cenie. Wybrane modele telefonów kupimy już za 1 zł. Operatorzy  zapewniają też korzystniejsze oferty kiedy decydujemy się na więcej niż jeden numer.

Zdecydowanie więcej punktów tracili T-Mobile i Plus. T-Mobile stracił punkty za mikroskopijne wręcz pakiety Internetu w EU. Co ciekawe T-Mobile oferuje jednocześnie nieograniczony dostęp do Internetu w kraju.

Plus, który wypadł w zestawieniu najsłabiej, stracił punkty za ograniczenia roamingu w EU i nieduże pakiety Internetu.

Podsumowanie: Wszyscy operatorzy z wielkiej czwórki posiadają kompleksową ofertę dla biznesu, oferty różnią się ceną, pakietami Internetu i dostępnością usług poza granicami kraju.

 

Czy wirtualni operatorzy spełniają oczekiwania biznesu?

Wirtualni operatorzy nie zostali ujęci w zestawieniu. Mimo, że odkąd weszli na rynek walczą ceną, a ich oferta biznesowa zaczyna się od 25 zł miesięcznie (to około 1/6 wartości zwycięskiej oferty) trudno uznać ją porównywalną z ofertą wielkich graczy.

Żaden z wirtualnych operatorów nie gwarantuje kompleksowej oferty, u żadnego nie dokupimy telefonów. Ceny pakietów operatorów wirtualnych są dużo niższe niż Orange, Play, Plus i T-Mobile, ale nie spełniają oni podstawowego z punktu widzenia prowadzenia biznesu warunku – nie gwarantują kompletu usług, którymi przedsiębiorca może być zainteresowany.

Podsumowanie: wirtualni operatorzy są tani, nie gwarantują kompleksowych usług, roaming w EU bywa dodatkowo płatny, tylko niektórzy oferują pakiety Internetu za granicą

Wnioski z raportu

Najlepsze biznesowe oferty usług telekomunikacjach przygotowali dla swoich klientów Play i Orange, którzy najlepiej odpowiedzieli na potrzeby biznesu – nieograniczony dostęp do rozmów, wiadomości tekstowych i multimedialnych oraz Internetu. Operatorzy Ci zapewniają swoim klientom kompleksowe usługi, rabaty przy dokupieniu kolejnych numerów oraz gratisy.

Największą kartą przetargową operatorów wirtualnych jest cena pakietów, jednak w biznesie dużo bardziej liczy się niezawodność rozwiązań i stonek jakości do ceny, niż sam koszt.

Zwycięska oferta to „Oferta XL” od Play. Gwarantuje ona nieograniczony dostęp do wszystkich ważnych z punktu widzenia biznesu usług – rozmów, wiadomości, Internetu w kraju oraz bardzo duży pakiet Internetu w EU. Przedsiębiorcy docenią też zapewne ofertę XL od Orange, która zapewnia brak ograniczeń takich usług jak rozmowy, SMS-y, MMS-y, roaming oraz duży pakiet Internetu w EU. Jednak to Play zapewnia Iphone 14 Pro w najlepszej cenie spośród wszystkich operatorów. Dodatkowo Play proponuje gratis w postaci Internetu do biura, co jest ukłonem w stronę klienta i sprzyja budowaniu pozycji lidera na rynku usług telekomunikacyjnych.

 

*-Operator z „wielkiej czwórki”, z ugruntowaną pozycją na rynku i możliwością obsługi stacjonarnej

Źródła:

https://www.telko.in/krajobraz-infrastruktury-mobilnej-w-polsce

https://www.plus.pl/dla-firm

https://www.orange.pl/male-srednie-firmy

https://www.play.pl/nowy/male-firmy/

https://www.t-mobile.pl/

infolinia Orange

infolinia Play

infolinia Plus

infolinia T-Mobile

Raport powstał według danych publikowanych na stronach operatorów na dzień 25.07.2023 r.